Rengeteg féle textilia létezik, ezért szeretnénk egy kis útmutatót adni a szálfajtákról, hogy könnyebb legyen eldönteni melyik a megfelelő gyermeketek számára. A textil alapanyagok fajtáját a szálösszetételük határozza meg. Alapvetően két száltípust különbözetünk meg, a természetes és a szintetikus (mű) szálat. Lássuk tehát az 5+1 leggyakrabban használt száltípust.
Mi a pamut?
A gyapotban található pamutlinen egy természetes rost, amelyet a gyapotnövény magjait veszi körül. Erős, jó nedvszívó tulajdonságokkal rendelkezik, és könnyű vele dolgozni; ennek is köszönheti a népszerűségét a divatiparban. Ez az anyag gyakran előfordul más szintetikus szálakkal keverve is, amelyek javítják a ruházat rugalmasságát és alakját. A pamutszövet puha, könnyű, lélegző és ideális meleg időjáráshoz. A pamutruhák azonban megfelelő karbantartást igényelnek, mivel hajlamosak a gyűrődésre. Használható különféle ruhadarabokhoz, például ingekhez, pólókhoz, ruhákhoz, blúzokhoz, fehérneműkhez, zoknikhoz stb. A pamutot több, mint 90 országban termesztik, például Indiában, Kínában, az USA-ban és Pakisztánban. Világszerte a gyapotipar több, mint 200 millió embert foglalkoztat.
JELLEMZŐK
- A pamut légáteresztő, lágy tapintású és nem töltődik fel elektromossággal.
- A tiszta pamut ruházat hipoallergén és nem irritálja a bőrt.
- A pamut anyagok könnyen gyűrődnek és hajlamosak a bolyhosodásra.
- A gyakori mosás során színtartóssága gyengül.
Egy póló létrehozásához általában 2 700 liter vizet használnak. A pamutnak nagy a vízigénye. Egy farmernadrág készítésekor akár 10 000 liter víz is felhasználásra kerülhet.
Kétfalas pamutból készült body
Mi a viszkóz?
A viszkózt cellulóz néven ismert növényi alapanyagból állítják elő. Bár fás növényekből készül, nem egészen természetes anyag. A viszkózt általában félszintetikus anyagnak tekintik. Leggyakrabban facellulózból (lucfenyő, erdeifenyő, bükkfa, eukaliptusz) állítják elő, egyes esetekben más forrásból (bambusz-, cukornád- vagy szójacellulóz). Kémiai úton feldolgozva viszkózus anyaggá válik, amely szilárd szálasanyaggá alakul. Blúzokhoz, ingekhez, ruhákhoz, öltönyökhöz, könnyű kötöttárukhoz, nadrágokhoz stb. használják. Gyártását az Egyesült Királyságban szabadalmaztatták a 19. században. Jelenleg a legnagyobb termelőország Kína.
JELLEMZŐK
- Puha és kényelmes és nagyon szép az esése.
- Légáteresztő.
- Jó nedvszívó.
- Könnyen összemegy vagy kinyúlik.
- Nedvesen elveszti tartását.
1 kg viszkóz előállításához 640 liter víz szükséges.
Piros pöttyös nadrág lábszárvédő fejpánt viszkózból
Mi a tejselyem?
A tejrostot vagy más néven milkofilt az emlősállatok tejét alkotó fő proteinből, a szagtalan, fehér kazeinből nyerik. Az ebből készült finom szövésű, selyemszerű anyag nagy előnye az antibakteriális tulajdonsága. A milkofilt az 1930-as évek óta használják a ruhaiparban. További előnyei a tej-textilnek, hogy antibakteriális, segíti a keringést, és remek hőtartó tulajdonságokkal rendelkezik. A mosással sincsen semmi gond, ugyanúgy kell kezelni, mint bármilyen más textilt, tapintásra pedig csaknem olyan, mint a selyem. Felsőruházaton kívül sportruházat, leggings, fehérnemű készíthető belőle.
JELLEMZŐK
- Légáteresztő, puha tapintású
- Hipoallergén és nem irritálja a bőrt.
- Magas hőmérsékleten mosható, színtartó.
Mi a bambusz?
A bambusz egy természetes textil, amelyet a bambuszfű pépéből készítenek. A textilkereskedelemben használt bambusz szinte kizárólag Kínából származik.
JELLEMZŐK
- Kényelmes, légáteresztő és antisztatikus.
- Jó nedvszívó tulajdonságokkal rendelkezik és gyorsan szárad.
- Hipoallergén.
- Nem gyűrődik.
A pamuttermesztéshez képest az ott felhasznált víz ⅓-a szükséges csupán. A bambusz más növényekhez képest is kevesebb öntözést igényel.
Mi az akril?
Az akril egy ásványolaj-alapú, polimerből készült, szintetikus szál. Főként kötöttáru, műszőrme, fehérnemű és kültéri szövetek előállítására használják. Sokkal olcsóbb, mint a gyapjú, ezért annak helyettesítésére használják, vagy összekeverik vele és más anyagokkal, mint például a pamuttal vagy a moherrel. Az műszálas ruházatot ne mossuk 30 foknál magasabb hőmérsékleten, mivel magas hőfok hatására könnyen összemegy. A műszálas szövet gyorsan megszárad és nem gyűrődik. Az akrilszálak gyártása a Távol-Keleten, Törökországban, Indiában, Mexikóban és Dél-Amerikában zajlik.
JELLEMZŐK
- Könnyed, puha, nem okoz viszketést, megfelelően ellenáll különböző időjárási körülményeknek.
Kötött szett szürke csíkos akrilból
Mi a poliészter?
A poliészter a világon legtöbbet gyártott textil. Kőolaj felhasználásával készül. A legnépszerűbb változata a polietilén-tereftalát-alapú (PET) szövet, ezt az anyagot használják a műanyag palackok gyártásához is. Elsősorban Kínában, Indiában és Délkelet-Ázsiában gyártják.
JELLEMZŐK
- Erős, tartós és rugalmas.
- Ellenálló a legtöbb vegyszerrel szemben, nem nyúlik ki vagy megy össze, nehezen gyűrődik, valamint penész- és kopásálló.
- Nem engedi át az izzadságot és a levegőt, ezért izzadás esetén tapadóssá válhat.
- Mivel nem légáteresztő, további izzadást okoz, valamint nem antibakteriális, így a gyakrabban kell mosni.
- Érzékeny a magas hőmérsékletre.
1 kg poliészter gyártása 1900 liter vizet használ fel.
Hagyj üzenetet